top of page

Benim Hikayem

Diyetisyen Sena Ören

Lisans eğitimimi Yüksek İhtisas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde 2022 yılında tamamladım. 2023 yılında Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi’nde Sporcu Beslenmesi Eğitimimi tamamladım. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi AUZEF Egzersiz ve Spor Bilimleri Bölümünde öğrenimime devam ediyorum. Mezun olmamın hemen ardından OTC alanında Türkiye’nin en iyi firmaları arasında yer alan bir firmada çalışmaya başladım.

 

Bağırsak Mikrobiyotasına olan özel ilgim ve mesleki çalışmalarıma bu alanda devam etmek istemem sebebiyle Epigenetiks Genetik Biyoinformatik Yazılım A.Ş.’de Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı Başkanı sayın Prof. Dr. Uğur Sezerman’ın ekibinde Diyetisyen olarak çalışmaya başladım. Halen Epigenetiks Genetik Biyoinformatik Yazılım A.Ş.’de Mikrobiyota Dostu Bireysel Beslenme Danışmanlığı vermeye devam ediyorum.

 

Lisans sürecimde Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi, Ankara Onkoloji Hastahanesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastahanesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastahanesinde mesleki stajlarını başarı ile tamamladım. Bununla birlikte yurt içinde ve yurt dışında gönüllü olarak stajlar yaptım. Dolu dolu geçirdiğim 4 yıllık eğitim sürecinde birçok ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve etkinliklere katıldım. Meslek hayatımda özellikle çalışma alanlarım beslenmenin bağırsak mikrobiyotası üzerine etkileri, beslenme modülasyonu ile kanıta dayalı Probiyotik kullanımı, egzersiz ve bağırsak mikrobiyotası ilişkisidir.

2020-2023 yılları arasında Mikrobiyota ve Probiyotik (MikroBiyom) Derneği’nde İletişim Sorumlusu olarak çalıştım. Ülkemizde mikrobiyomu anlama ve yönetiminde multidisipliner çalışmaların hızla ilerlediği bu süreçte multidisipliner sağlık ve hastalık koşullarındaki ilişkilerin tamamen akademik ve kanıta dayalı bilimsel olarak ortaya konduğu, 2021 yılında I. Uluslararası Katılımlı Mikrobiyota ve Probiyotik Mikrobiyom Kongresinde, 2022 yılında 2. Uluslararası Katılımlı Mikrobiyota ve Probiyotik Mikrobiyom Kongresinde, Kongre Düzenleme Kurulunda çok değerli isimler arasında yer aldım.

 

Eski bir Artistik Jimnastik sporcusu olarak, 2020 yılında T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığında Jimnastik Antrenörlüğü belgemi aldım. Bir Diyetisyen olarak sağlıklı yaşam rutinlerinin hayat kalitesini arttırdığına defalarca kez şahit oldum. Sağlıklı yaşamın mihenk taşlarından olan bedensel & zihinsel çalışmanın, bilinçli beslenme ile daha iyi sürdürülebileceğinin bilincindeyim. Geçmiş yıllarda, Üstün Dökmen Akademi/Küçük Şeyler Ana Okulları’nda, Fenerbahçe Spor Okullarında Jimnastik Antrenörü olarak çalıştım. Halen Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Spor Okullarında Jimnastik Antrenörü olarak çalışmaktayım.

 

2022 yılında T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığından onaylı ‘15-21 Yaş Grubundaki Sporcuların Bağırsak Mikrobiyotasıyla İlişkili Besinleri Tüketim Durumları, Beslenme Durumları ve Vücut 

Kompozisyonlarının Değerlendirilmesi’ konulu araştırma çalışmamı Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde tamamladım. 

 

Üniversiteler arasında ‘Mikrodan Makro’ya Kwashiorkor’’, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Programında, ‘’ET Dünyayı Arıyor’’adında proje hazırladım ve Türkiye derecesi kazandım. 

 

2019-2023 yıllarında Ahbap Platformunda Üniversiteler Genel Koordinatörlüğünde Koordinatör Yardımcısı olarak görev aldım. Ahbap, Anadolu kültür hazinesinin birleştirici ve dönüştürücü birikimini, çağdaş bilgi ve teknolojinin olanaklarıyla geliştirerek geleceğe taşımak üzerine kurulu, dayanışmaya, paylaşıma ve sevgi üzerinden aidiyete dayalı değer sistemleri ile çalışan, bir iş birliği hareketidir. Bu iş birliği hareketinde, ‘‘İyi İnsan, İyi Toplum’’ modeli oluşturulabilmesinde yüzlerce kısa/orta/uzun vadeli projenin yapım aşamasında gönüllü olarak, özellikle dezavantajlı gruplarda, çocukluk çağında ve yetişkinlere yönelik sosyal etkinliklerde yer aldım. Bir insanın yaşamı için gerekli asgari şartları sağlamasıyla birlikte, sosyal, kültürel, ekonomik olarak çağdaş olanaklara ulaşabilmesi için yapabileceğim sorumluluklarımın farkındayım ve halen ülkemde farklı STK ve gruplar ile çalışmalarımı sürdürmekteyim.

 

2021-2023 yıllarında Erasmus+ kapsamında eğitim, gençlik ve spor alanlarını kapsayan Avrupa Birliğinin gençlik değişimi programında farklı ülkelerde gerçekleşen projelerde Grup Lideri ve Katılımcı olarak birçok projeye katılım sağladım. Bu projeleri aşağıda paylaşıyorum. 

 

 • Baia Mare Urban Sports-Beach Volley Touramen-Katılımcı (Romanya,2021)

 • ConScious Fashion CONSumption-Katılımcı (Polonya, 2021)

 • Training Active Youth Workers in Anti-Discrimination Education- Katılımcı (Yunanistan, 2021)

 • Training Active Youth Workers in Anti-Discrimination Education-Katılımcı (Almanya, 2021)

 • Raise your Voice! Stand Up For Human Rights-Katılımcı (Portekiz, 2022)

 • Sport in you(yh)-Grup Lideri (Bulgaristan, 2022) 

 • You(th) Particip(action)-Katılımcı (İspanya, 2022)

 • Theather Aginst Hate Speech-Katılımcı (Fransa, 2022)

 • Entrepreneurial Learning in Sport to Support Athletes Employability Development (Yunanistan,2023)

 • Fair Play (Gürcistan,2023)

 • Mindfulness & Post-Conflict Trauma ‘Inner Peace’ (Ürdün, 2023)

 

Hayat amacım, tüm dünyadan ulaşabildiğim kadar herkese ulaşıp, sağlıklı yaşam modeli oluşturulmasında bağırsak mikrobiyotasının önemini vurgulayarak, sürdürülebilir ve uygulanabilir Beslenme Programları oluşturmak, bilimsel bilgi birikimimi paylaşmak, bireysel tarifler ile programları zenginleştirmek, bedensel & zihinsel yönlendirmeler ile kişinin/kişilerin hayatına bütünsel bakış açısı ile dokunabilmek. 

 

Bu süreçte, Bireysel Beslenme Danışmanlıklarımı Online Diyet Sistemi ile sürdürmekteyim.

Yaşamında, sağlıklı yaşam modeli oluşturmaya karar veren ‘Mikrodan Makroya Beslenme’ ’yi öğrenmek isteyen herkes bana iletişim adreslerimden ulaşabilir.

bottom of page